Press "Enter" to skip to content

Fool to cry

susuzirmak 3

406-39748

Bazı pozitif verileri birleştirdiğimde iyi bir sonuca ulaşıyorum. Açıkçası içimde olumlu hisler var bu yıla dair, hislerim pek yanıltmaz. Güzel planlarım var. Aslına bakılırsa hiç bir zaman uzun ve kararlı listeler çıkaran biri olmadım. Ufak hedefler ekledim zamanına göre, pek çoğunu da gerçekleştirdim.

Bu yıl içerisinde yine yaptıklarımın teknoloji kısmı anlatmaya çalışacağım. Öncelikle internet problemini hallettiğim için tekrar çevirilere bakınmaya başlayacağım.

Arada aklıma gelmişken uyguladım. Ubuntu‘daki sola kaçan butonları çok sevmiştim ben. Fedora sağda kalmış. Terminalden tek komutla sola geçti

gsettings set org.gnome.shell.overrides button-layout “close,maximize,minimize”

Bunun başka yolları da var elbette ama sanırım bu en pratiği oldu.

Ek olarak bu aralar sistemi kurcalama evresinde olduğum için en az 20 kere x çakıldı. Doğaçlama yöntemler falan buldum ama şu klasik Ctrl+alt+back space olayı aklıma geldi de Gnome Tweak ile hallediliyormuş. Bu da güzel.

Tabi internet düzelince benim program deneme hevesim tekrar havaya karıştı. Eskilerden bir masa üstü küpü hala işimi görür mü diye baktım. Compiz Fusion yükledim. Şöyle bir durum var ki ben bu kullanışlı arayüz olayını önce Linux ile keşfettim. Sonra bir kez de Android‘de keşfettim. Bu benim düşünme biçimimle paralel bir gelişim doğrusu. Bazı insanlar daha farklı bir zekaya sahip buna ihtiyaç duymuyorlar. Benim görsel becerim ve hafızam daha iyidir. Bu nedenle bilgisayarımın da telefonumun da bu özelliğime uyum sağlayabilmesi benim için gerçekten çok harika oldu.

Bir de kafamda uzun zamandır dönen başka bir fikir artık bu sene yavaş yavaş gerçekleşecek. Sonuçta Fedora‘yı bazı nedenlerden dolayı seçtim ama yine de çoğu zaman desteklemediğim halde bazı şeyleri sistemime bulaştırıyorum. Müzik dinlemeyi, arşiv toplamayı gerçekten çok seviyorum. Dinlediğim format her zaman kayıpsız ve temiz bir ses değil ne yazık ki. Şu çok kesin, dinlediklerimin bir çoğunu kimse bilmiyor. Bu nedenle komple flac geçişi gibi bir durum imkansız benim için. Ama bulabileceğim diskografiler var, değiştirip hem daha kaliteli hem de daha özgür hale getirmek mümkün. Bir de uzun zamandır lanet edip bıraktığım anime mevzusuna tekrar bakınmak istiyorum.

Bakalım ufak adımlarla başladık 2014’e, gerisi gelir.

Ayak uydur Fedora!

  1. Beğenir misin bilmem ama… “One Piece” animesini ben düzenli izliyorum.. Hiç izlemediysen eğer filmleri ile beraber izlemen gereken 700′e yakın bölüm var demektir. Bol karakterli sağlam hikayeli biraz uçuk.. Yeri geldiğinde sıkı bir drama.. Bazen de absürd.. Mugiwara 😉

    • Göz attım dostum. Değişik görünüyor, listeye ekliyorum. Teşekkürler:)

  2. Fedora güzeldir yumi yum :p Clanned daha çok hitab edebilir bu arada 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *