Press "Enter" to skip to content

Ntfs-config

susuzirmak 1

Açıkçası her seferinde Ntfs formatlı sürücülerimi Ubuntu altında açarken şifre girme zorunluluğumun olması beni hiç zora sokmuyordu. Şifre girmeye alıştım. Zaten Windows açılır açılmaz da internete bağlanabilmek için bile şifre girmem gerektiği için alışıktım. Şifreleri seviyorum. Genellikle çok uyduruk şifrelerim olsa da kendimi daha bir güvende hissettiriyor.
Ama mecbur kaldım sonunda şifrelerimden kurtulmaya. Çünkü kısayol atamıyorum, Cairo ile köprüleri tamamen attım, Awn kurdum. Ve Ntfs formatlı D: sürücümdeki müziklere artık tek tık ile ulaşmak istiyorum.  Synaptic açılır, ntfs-config pakedi bulunur., yüklenir.

sudo ntfs-config

Bunu şifre ile sürücüleri henüz açmamışken yapmalı yoksa bağlarken görünmüyorlar. Bir pencere çıkacak, işaretlenen sürücüler kolayca bağlanacak.

My black eyed Ubuntu
You will find
Your own space and time

  1. Yücel K. Yücel K.

    Pratik çözüm gerçekten:) Ama Synaptic Package Manager yerine şifre girilmeden, Ubuntu Software Center\’den ntfs-3g yazılarak \”NTFS Configuration Tool\” olarak anlatılsa daha pratik olur:)) İşin şakası bir yana aslında önemli bir konu gerçekten. Ama Linux\’ta herşeyin şifrelerle yürütülmesi onun gerçekten veri koruma ve sistem kararlılığı açısından çok önemli. Bu yüzden bizim de Linux\’un bu güvenlik politikasına kulak vermemiz gerekiyor. Yazı için teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *