Emekçi Penguen..

Bu sene zaman darlığı nedeniyle sadece cumartesi öğleden sonra oturumuna katılma şansı bulduğum Bilmök ‘te beni şaşırtacak sayıda kadın katılımcı vardı. Belki mesleğimin kısıtlamaları nedeniyle benim çok fazla özgür yazılımdan haberdar kadın kullanıcı tanıma şansım olmadı. Olmasını çok isterdim ama..

Aslında bana göre söz konusu olan “emek” ise bunun içine tüm insanlık dahil olmalıdır. Ama.. Her ne kadar 1 Mayıs gibi tüm dünya işçilerini yüceltip hatırlatan bir gün bulunuyor olsa da kadın için böyle bir ayrıcalık düşünülmesi bir zerafettir bana göre.

Zor şartlardan, baskılardan, artık zulüm ve katliam sıfatları yakıştırılması gereken şiddetten, öfkeden ve nefretten, kimi ülkelerde hala hayal olup bir çok ülkede çok zor kazanılan haklardan bahsetmeyeceğim. Bunun bir ölçüsü yok, içinde bulunduğumuz şartları erkeklerle kıyaslamak bana göre şu aşamada fayda sağlamaktan çok uzak. Tüm insanlık için insanca koşullar sağlanmalı. İş güvenliği, yaşamı güvence altına alan sosyal haklar, yasalarla belirlenmiş sınırı geçmeyen mesai saatleri olmadan gerçekçi saptamalar yapmak mümkün değil. Tek bir yolu var ve tarih boyunca hep böyle olmuştur. Kırmızı, mor, yeşil, sarı, siyah, turuncu demeden birlikte mücadele edilmeli.

Çünkü..

One response to “Emekçi Penguen..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s